Se v teh dneh počutite brez motivacije, utrujeni, brez energije, volje in se sprašujete zakaj, kje se skriva vzrok za vaše slabše počutje? Potem je velika verjetnost, da vas je zajela spomladanska utrujenost. V nadaljevanju vam bom podala nasvete, kako premagati spomladansko utrujenost še prej pa si poglejmo, kaj to sploh je…
To je stanje organizma, ki se pojavi na prehodu med zimskim in spomladanskim letnim časom.
Spomladi dnevi postajajo vsak dan daljši in toplejši, vendar se v tem času ne prebuja samo narava, ampak tudi vaše telo, ki se skuša prilagoditi vsakodnevnim temperaturnim spremembam.
Dvig temperature v okolju namreč povzroči ohlajanje vašega telesa, pri tem se poveča pretok krvi v možgane, presnova postane hitrejša, zato pa telo potrebuje več energije. Posledica tega se lahko kaže v povečani utrujenosti.
Spomladanska utrujenost se najpogosteje pojavlja pri ljudeh, ki veliko sedijo in se tudi skozi leto manj gibljejo, pa tudi pri starejših osebah in vseh tistih, ki imajo oslabljen imunski sistem.
Kako prepoznati prve znake, ki kažejo na spomladansko utrujenost?
- Lahko se kažejo kot pogosto ali neprestano zehanje, kljub temu da ste spali 7-8 ali več ur
- Čutite neprestano utrujenost
- Imate bolečine v sklepih in mišicah
- Ste mentalno utrujeni, težko se skoncentrirate, imate glavobole
- Pogosto vam niha razpoloženje
- Imate oslabljen imunski sistem
- Imate lažjo obliko depresije
- Vrtoglavico, hormonske spremembe
- Oslabljeno prebavo in presnovo
Kaj povzroča spomladansko utrujenost?
Spomladansko utrujenost povzroča:
1. Nihanje temperatur
Spomladi temperature zelo nihajo, zjutraj in zvečer je hladno, zato se mora vaše telo tem naravnim temperaturnim spremembam prilagoditi, kar se kaže v povečani utrujenosti in omotici.
2. Porušeno hormonsko ravnovesje
V zimskem času se zaradi pomanjkanja sončne svetlobe izčrpajo zaloge hormona »serotina«, znanega kot hormona »sreče«, kar vam povzroči nihanje razpoloženja. Istočasno se zaradi tega tvori več spalnega hormona »melantonina«, kar vam daje večjo potrebo po spanju.
Kateri dejavniki še vplivajo na spomladansko utrujenost?
Eden izmed najbolj pomembnih dejavnikov je pomanjkanje sončne svetlobe v zimskem času, kar v vašem telesu lahko povzroči pomanjkanje D vitamina. Nekaj ga pridobite z izpostavljanjem sončnim žarkom, nekaj pa z zaužito prehrano. To pa ni dovolj, zato je pomembno vsakodnevno uživanje prehranskega dopolnila, vitamina D, ki vam bo pomagal krepiti vaš imunski sistem.
Priporočljivo je tudi uživanje vitamina C, D3, magnezija in vitamina B – kompleks. V veliko pomoč vam bo, če boste zamenjali zimsko prehrano za uravnoteženo lahkotno prehrano, ki vsebuje veliko vlaknin, vitaminov in mineralov.
8 odličnih navetov, kako premagati spomladansko utrujenost
1. Razstrupite telo
Odlična terapija za fizično razstrupljanje telesa je AquaDetox terapija, katero izvajamo v našem terapevtskem centru. Več o sami treapiji si poglejte TUKAJ, naročite pa se lahko elektronsko ali nas pokličite na številko 051/326-226. Pri razstrupljanju telesa so zelo učinkovita tudi kvalitetna prehranska dopolnila. Če imate težave s črevesjem vam priporočamo probitoik Vita Biosa, pri razstrupljanju pa vam bosta med drugim v pomoč tudi Zeolit in DMSO kapljice. Kaj je najbolje za vas, pa vam priporočamo na osnovi pogovora z vami in opravljeni terapiji. Zato vam za prvi obisk vedno priporočamo celostno terapijo, več o njej si poglejte TUKAJ.
2. Uživajte zadostno količino vode vsak dan.
Priporoča se, da dnevno spijete med 2-3 litre vode, ki ji lahko dodate tudi rezino limone ali pa si pripravite zeliščni čaj. AQUA LIFE nalepke so tukaj odlična pomoč, saj vam na enostaven in hiter način spreminjajo vibracijo v telesu.
3. Uravnotežite svojo prehrano.
Obogatite jo z zelenjavo, z več svežega sadja, uživajte proteine in žitarice, kar vam bo omogočilo, da boste imeli občutek sitosti dalj časa. Po 40 letu se priporoča tudi uživanje MAP beljakovin, saj vsebujejo optimalno kombinacijo aminokislin.
4. Poskrbite, da boste imeli dovolj spanja.
Vsaj 6 – 8 ur kakovostnega spanca je potrebno, da se zjutraj prebudite spočiti. Če imate težave s spanjem, vam priporočamo, da pred spanjem zaužijete melatonin in/ali si zavrtite meditacijo za spanje .
5. Bodite aktivni.
Redno se gibajte, vsaj 3-4 x tedensko si privoščite športne aktivnosti, yogo, lahkoten tek ali daljši sprehod v naravi, v gozdu, ob reki, potočku ali jezeru.
6. Knajpanje.
Tuširanje z hladno, mrzlo in zelo vročo vodo izmenjavajoče, kar bo pospešilo cirkulacijo, prekrvavitev in ugodno vplivalo na delovanje celotnega vašega telesa, še posebej na vaše notranje organe, na srce in na metabolizem. Če vam knajpanje “ne diši” vam priporočamo uporabo pilinga za telo z dodatkom hmelja, ki ima izjemen aromaterapevtski učinek in “odmakne” od vas stare energije, ki vplivajo na utrujenost telesa.
7. Prisluhnite svojemu telesu.
Kaj vam sporoča, kaj potrebuje v danem trenutku? Če ste zaspani, si privoščite spanec, počitek, če ste utrujeni, si vzemite nekaj časa zase in si odpočijte za nekaj minut. Tako boste svojemu telesu dali tisto, kar potrebuje.
8. Meditirajte.
Meditacija ima veliko pozitivnih učinkov, med drugim je odličen “ubijalec” stresa, kar se seveda zopet odraža na fizičnem telesu. Meditacije se lahko lotite sami, lahko pa si pomagate z vodenimi meditacijami, da se boste lažje sprostili in našli ponovni stik s seboj. Odlične so mesečne vodene meditacije Andreje Novak, če imate radi izzive, pa se lahko pridružite 30-dnevnemu meditacijskemu izzivu z Andrejo ki vključuje 30 meditacij za zdravje. Naročite jih lahko TUKAJ.
Prispevek, kako premagati spomladansko utrujenost je za vas pripravila Vlasta.
Dodaj odgovor